Company Logo

Podsumowanie projektowych zajęć wyjazdowych - Frombork i Brzostkowisko

        21.09.2018 r. grupa uczniów z kl. IV-VI uczestnicząca w projekcie przyrodniczym, realizowanym w Szkole Podstawowej w Młynarach w ramach SPS pod opieką nauczyciela przyrody Ireny Afranowicz miała możliwość udziału w zajęciach warsztatowych pod hasłem „ Nocne obserwacje nieba” w Parku Astronomicznym we Fromborku. Park Astronomiczny znajduje się niespełna 2 km na południe od Wzgórza Katedralnego we Fromborku, w miejscowości Ronin, na najwyższym wzniesieniu w okolicy zwanym Górą Żurawią, na brzegu domniemanego krateru meteorytowego. Uczniowie z naszej szkoły pod opieką astronomów zwiedzili  siedem  pawilonów z instrumentami do obserwacji nieba – teleskopy, lunety oraz brali udział w prezentacji na temat ciał niebieskich w kosmosie.  W Parku mogli  obejrzeć teleskopy oraz  popatrzeć przez lunety  na Księżyc, który w tym dniu był nadzwyczaj „kapryśny” i chował się za chmurami. 

 

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się znajdujące się tam  zrekonstruowane instrumenty astronomiczne, używane przez Mikołaja Kopernika oraz kopie XVII wiecznych lunet kaliskich do obserwacji plam słonecznych. Uczniowie byli bardzo zaangażowanie w ten typ zajęć warsztatowych i wyrazili chęć uczestnictwa w dalszych obserwacjach wiosennych nieba. Dziękujemy  pracownikom parku za wspaniałą prelekcję i oprowadzenie po terenie parku a Panią Annie Kołodziej- Rabiczko i Pani Marcie Matak za pomoc przy opiece nad uczniami.

        24.09.2018r uczniowie kl. IVa-IVb ze Szkoły Podstawowej w Młynarach pod opieka nauczyciela przyrody Ireny Afranowicz mieli okazję uczestniczyć w zajęciach terenowych w Gospodarstwie Agroturystycznym „ Brzostkowisko” w Dębinach. Jedną z najbardziej efektywnych metod przyswajania wiedzy przyrodniczej są obserwacje w terenie, które dają możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą i pozwalają na wdrażanie ucznia do dostrzegania różnorodnych zmian w przyrodzie. W trakcie swoich obserwacji uczniowie wykorzystywali przyrządy przyrodnicze ( lornetki, lupy, pojemniki do badania owadów, taśmy miernicze). Pozwoliło to na bardziej wnikliwe obserwacje, które następnie zostały odnotowane w karcie pracy. Pogoda w tym dniu była nadzwyczaj zmienna ale dla prawdziwego przyrodnika nie stanowi to bariery w obserwacjach. Dziękujemy pracownikom gospodarstwa i opiekunom Annie Kołodziej- Rabiczko i Katarzynie Jankowskiej za pomoc w przeprowadzeniu zajęć i liczymy na dalszą owocną współpracę.

                                        

Dzisiaj jest 18 sierpnia 2019 Imieniny obchodzą:
Helena, Ilona, Bogusław

eDziennik

LogowanieOdwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.


(c) 2011-2012 Zespół Szkół Młynary